W dniach 21-27 kwietnia 2024 roku obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Szczepień, przebiegający w tym roku pod hasłem „Szczepionki chronią pokolenia”, będący jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.
Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez państwa na poziomie lokalnym. Stałym celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w zapobieganiu chorobom zakaźnym i ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.
Tegoroczna kampania ma na celu poprawę sprawiedliwego dostępu do szczepionek w ramach Europejskiego Programu Szczepień do 2030 roku i przeciwdziałanie skutkom spadku stanu zaszczepienia w rutynowych szczepieniach dzieci i młodzieży.
W kontekście globalnego spadku wskaźników szczepień poprawę wykonywania szczepień ochronnych można osiągnąć poprzez edukację w zakresie zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych, podkreślając kluczowe znaczenie szczepionek dla małych dzieci, wskazując na rolę szczepień zalecanych dla młodzieży, dorosłych i osób starszych oraz zwracając szczególną uwagę na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.
WHO podkreśla jak ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł, tj. od pracowników, ochrony zdrowia, lokalnych instytucji sanitarnych, instytucji ochrony zdrowia oraz członków sieci Vaccine Safety Net (polskim członkiem sieci VSN jest strona NIZP-PZH Szczepienia.info).
Pamiętajmy o tym że:
Szczepienia ratują życie. Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków. Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą trwałymi następstwami, a nawet śmiercią – szczególnie małym dzieciom. Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia. Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
Więcej informacji na stronie: