Kultura i sport

Kolejny Kameralny Rajd przed nami

Kolejny Kameralny Rajd przed nami

12 czerwca Stowarzyszenie Agroturystyczne "Polesia Czar" zaprasza na V edycję Kameralnego Rajdu Rowerowego, którego celem jest promocja atrakcji turystycznych powiatu łęczyńskiego wśród mieszkańców i turystów. W tym roku główną atrakcją tej rodzinnej imprezy będzie piesze zwiedzanie ścieżki przyrodniczej "Nadrybie".
 
Ścieżka jest nową atrakcją turystyczną na terenie powiatu łęczyńskiego. Utworzył ją Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A. we współpracy Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 2 października 2015 r. Ścieżkę wytyczono wokół sztucznego zbiornika, który powstał w wyniku prowadzonych tam robót górniczych. Nad Zalewem Nadrybskim możemy zaobserwować wiele gatunków ptaków, także tych rzadkich, wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze gatunków zagrożonych wyginięciem. Na ponad dwukilometrowej trasie znajdują się miejsca do odpoczynku, a także przystanki z tablicami edukacyjnymi opisującymi możliwe do zaobserwowania ptaki, płazy, rośliny, motyle, ważki, ssaki i gady.
 
Zbiórka wszystkich zainteresowanych udziałem w rajdzie będzie odbywała się do godz. 10.00 na parking przy łęczyńskim cmentarzu komunalnym w Starej Wsi. Trasa prowadzi przez Turowolę do Puchaczowa, gdzie ok. 10.30 przy cmentarzu odbędzie się krótki postój z możliwością dołączenia do rajdu przez dodatkowe osoby. Kolejny etap to trasa na odcinku Puchaczów-Nadrybie.
Na łące położonej przy ścieżce przyrodniczej, pod opieką organizatorów będzie można zostawić rower i pieszo, w 4 grupach udać się na zwiedzanie. Po ścieżce będą oprowadzali doświadczeni przewodnicy-przyrodnicy. Spacer ścieżką wokół Zalewu Nadrybskiego, umożliwi odbycie „Poleskiego safari” – wyprawy związanej z podziwianiem i fotografowaniem naturalnej przyrody Polesia, a zwłaszcza świata zwierząt. Zachęcamy zatem uczestników rajdu do zabrania aparatów fotograficznych oraz lornetek.
Po zwiedzaniu uczestnicy rajdu mogą liczyć na gorącą kiełbaskę z grilla w Gospodarstwie Agroturystycznym "Majątek Rutka" w Puchaczowie.
 
Łączna długość trasy rajdu Łęczna - ścieżka przyrodnicza "Nadrybie" - Łęczna wynosi ok. 30 km. Powrót do Łęcznej planowany jest ok. godz. 15.00.
Szczegółowy przebieg trasy oraz Regulamin imprezy zostały zamieszczone na stronie http://www.turystyka-pojezierze.pl
Zadanie finansowane ze środków Powiatu Łęczyńskiego oraz LW "Bogdanka" S.A.
 

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót