Kultura i sport

Trzydzieści lat pasji i miłości do tańca, czyli jubileusz ZPiT JAWOREK

Trzydzieści lat pasji i miłości do tańca, czyli jubileusz ZPiT JAWOREK

Przez trzy zimowe, styczniowe wieczory Szkoła Podstawowa im. Hansa Christiana Andersena w Jawidzu była gospodarzem niezwykłej jubileuszowej gali zorganizowanej dla uczczenia trzydziestej rocznicy powstania przy szkole Zespołu Pieśni i Tańca Jaworek.

Na pomysł zorganizowania przy Szkole Podstawowej w Jawidzu grupy tanecznej wpadła w grudniu 1985 pani Małgorzata Zuń.  Zyskał on wielką aprobatę ówczesnej dyrekcji szkoły, pani Józefy Pełki i wkrótce odbyło się pierwsze założycielskie spotkanie uczniów, dla których od tego dnia rozpoczęła się przygoda z tańcem i folklorem. 

Mimo, że od tamtych wydarzeń minęło trzydzieści lat Jaworek nieprzerwanie tańczy i śpiewa do dzisiaj. Przez trzydzieści lat duszą zespołu, choreografem, instruktorem i kostiumologiem jest niezmiennie pani Małgorzata Zuń. Swoją miłością do muzyki i tańca, swym zaangażowaniem i pasją zaraża ona już trzecie pokolenie uczniów.

 Od niej też wyszła inicjatywa zorganizowania wielkiej jubileuszowej gali,  w której wzięły udział niemal wszystkie roczniki tancerzy Jaworka. Pani Małgorzata utworzyła profil na facebooku i dzięki temu  udało się jej zachęcić do udziału w jubileuszowych występach zarówno tancerzy z Jawidza i okolicy jak i tych, którzy obecnie mieszkają daleko od rodzinnej miejscowości. Udało się zorganizować siedem grup tanecznych, dla każdej z nich kierownik zespołu przygotowała inny atrakcyjny repertuar i……rozpoczęły się intensywne próby. 

Jubileuszowa gala rozpoczęła się 6 stycznia barwną, kostiumową paradą Trzech Króli  i uroczystą, dziękczynną  mszą świętą w kościele p.w. MBNP w Jawidzu. 8 stycznia odbył się koncert galowy dla zaproszonych gości, a 9 stycznia – koncert familijny, dla najwierniejszych fanów Jaworka – mieszkańców Jawidza, bliskich i znajomych naszych tancerzy,

 Kolejno występowały wszystkie grupy wiekowe: najmłodsi tancerze - tańce śląskie, starsi uczniowie – krakowski Lajkonik, gimnazjaliści - mazur, pierwsza grupa absolwentów – tańce lubelskie, druga grupa absolwentów – krakowiak, trzecia grupa absolwentów – tańce rzeszowskie i na zakończenie perełka czyli występ najstarszej grupy absolwentów i ich polonez. Zwieńczeniem gali była prezentacja wszystkich grup i  taniec  rodziców ze swoimi pociechami w rytm Poloneza W. Kilara oraz odśpiewanie piosenki  p.t. „Niechaj żyje nasz „Jaworek”.

Łącznie na scenie oglądano 128 tancerzy. 

Publiczność nie żałowała braw, nierzadko kryjąc łzy wzruszenia!


Autor: Gmina Spiczyn
Powrót