Kultura i sport

Wizyta wnuków Skłodowskiej

Wizyta wnuków Skłodowskiej

Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach co roku w listopadzie- miesiącu urodzin swojej Patronki propaguje dokonania , idee wielkiej Uczonej. W 2017 obchodzona jest uroczyście 150 Rocznica Urodzin Marii Skłodowskiej-Curie poprzez realizację projektu szkolnego „8 razy Skłodowska do nieskończoności”. Jest to 8 wydarzeń, które upamiętnią Jubileusz Patronki naszej Szkoły:
  1. Botaniczny Ogródek Marii Skłodowskiej- projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Z Funduszy Sołeckich miejscowości  Zawieprzyce i Zawieprzyce-Kolonia
  2. Urodziny Patronki – 7 listopada 2017
  3. Wystawa prac plastycznych „Spacer Marii po Zawieprzycach”
  4. Niezwykle spotkanie – 12 listopada 2017
  5. „Jubileuszowy Banknot 150” – konkurs szkolny
  6. Konkurs literacki „Maria Skłodowska-Curie” – konkurs gminny
  7. Konkurs na prezentację „Maria Skłodowska-Curie” – konkurs gminny
  8. Święto Szkoły- 24 listopada 2017

12 listopada 2017 społeczność Szkoły organizowała dzięki zaproszeniu do współpracy przez UMCS niecodzienne wydarzenie-  „Niezwykłe spotkanie”. Ten dzień pozostanie jednym z najważniejszych w historii Szkoły, która  miała zaszczyt gościć Hélène Langevin-Joliot – profesor fizyki jądrowej oraz Pierre’a Joliot – biochemika, professor College de  France i członka Francuskiej Akademii Nauk z żoną Dr Anne Joliot, biolog -Wnuki Marii Skłodowskiej-Curie oraz Renaud’a Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu i Dr Natalie Pigeard-Micault – historyk z Muzeum Curie w Paryżu.

Poczet Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach pełnił wartę honorową przy grobowcu Rodziny Skłodowskich na cmentarzu w Kijanach, gdzie rozpoczęła się sentymentalna podróż  naszych gości. Spacer śladami Marii Skłodowskiej po zakątkach zespołu Pałacowo-Parkowego w Zawieprzycach zakończył się spotkaniem Wnuków Marii Skłodowskiej-Curie ze społecznością szkolną, w czasie którego uczniowie opowiadali o związkach Rodziny Skłodowskich z Zawieprzycami. Był też czas na wspólne oglądanie rodzinnych fotografii, opowiadanie anegdot, wspomnień, zwiedzanie szkoły, długie rozmowy, dzięki którym odkryliśmy, że łączą nas poglądy na życie, pracę i wspólne przekonanie, którego istotę podkreślił Pierre  Joliot. Potwierdził, że nie każdy musi zostać naukowcem na miarę Marii Skłodowskiej, ale każdy może zostać po prostu dobrym naukowcem lub mechanikiem , sprzedawcą, lekarzem czy nauczycielem. Warunkiem jest pasja do tego, co robi i dołożenie starań, aby zostać dobrym człowiekiem.

Kolejnym punktem pobytu w Zawieprzycach było spotkanie z Chorągwią Zamku w Zawieprzycach, która swoimi opowieściami, barwnymi strojami przybliżyła uczestnikom historię i kulturę epoki Jana III Sobieskiego. Szkoła Podstawowa w Zawieprzycach dziękuje Chorągwi za uświetnienie spotkania.

Następnego dnia delegacja ze Szkoły w Zawieprzycach prowadzonej przez Stowarzyszenie CJZ miała zaszczyt uczestniczyć w konferencji z udziałem Hélène Langevin-Joliot oraz Pierre’a Joliot i jego żony  zorganizowanej na UMCS. Organizatorzy wizyty wnuków Marii Skłodowskiej-Curie docenili wkład Szkoły w Zawieprzycach.
W.P. Jolanta Mackiewicz

Dyrektor Szkoły w Zawieprzycach

Wielce Szanowna Pani Dyrektor!


 Serdecznie dziękuję za wspaniałe przyjęcie jakie zgotowała Pani i uczniowie szkoły wnukom naszej Patronki. Wszyscy goście z Francji byli zaskoczeni waszą gościnnością i żywą tradycją Marii Curie.

Powiedzieli mi, że spotkanie z młodzieżą Szkoły w Zawieprzycach należy do najmilszych momentów ich pobytu w Polsce. Bardzo się cieszę, że zaproponowałem umieszczenie w programie pobytu Wnuków Marii Curie w Lublinie wizytę w kierowanej przez Panią szkole. Mam nadzieję, że po tak bliskim kontakcie z potomkami naszej Patronki, duża część uczniów wybierze studia na jednym z kierunków przyrodniczych w naszym Uniwersytecie.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

 Prof. dr hab. Krzysztof Pomorski "To niezwykłe spotkanie, które zapoczątkowało  dalszą współpracę, pozostawi ważny ślad w świadomości uczniów i całej społeczności  Zawieprzyc.

W imieniu Społeczności Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach
Jolanta Mackiewicz
Dyrektor Szkoły

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót