Kultura i sport

W stronę przyjaźni…

W stronę przyjaźni…

8 czerwca 2017 r. w Gimnazjum w Spiczynie im. Jana Pawła II pojawili się długo oczekiwani goście – uczniowie i nauczyciele Cirkevnej Spojenej Skoly w Sninie na Słowacji. Zostali powitani brawami, różami i bukietami uśmiechów… Popołudnie i wieczór spędzili na tańcach i wspólnej zabawie z młodzieżą uczącą się w gimnazjum. Nie zabrakło też czasu na rozmowy i nawiązanie dobrych relacji, które z pewnością przetrwają próbę czasu.

Następnego dnia, nieco zmęczeni, uczestniczyli w oficjalnym spotkaniu w obecności Pani Wójt Doroty Szczęsnej i całej społeczności szkolnej. Pan Dyrektor Tomasz Żuraw serdecznie powitał reprezentację szkoły ze Sniny i przedstawił starannie przygotowany, konsultowany od wielu miesięcy program wymiany polsko-słowackiej.

Piątkowy plan przewidywał liczne atrakcje uwzględniające oczekiwania Słowaków, którzy grupami udali się na różne lekcje prowadzone przez nauczycieli gimnazjum. Uczestniczyli również w warsztatach kulinarnych, teatralnych, reporterskich oraz tanecznych. Kulminacyjną częścią programu w tym dniu stały się prezentacje rezultatów współpracy: spektakl „Nasze małe zoo” w języku polskim, kolorowy poczęstunek w formie owocowych szaszłyków, a przede wszystkim polonez, który goście i gospodarze zatańczyli w strojach staropolskich i krakowskich.

Okazją do sportowej rywalizacji był mecz piłki nożnej Snina-Spiczyn. Nadzwyczajny doping i gorące emocje trzeba było ostudzić lodowym deserem… Po zasłużonym odpoczynku reprezentacja gimnazjum spotkała się ze Słowakami na wspólnym ognisku w Firleju. Były śpiewy, tańce, dowcipy i rozmowy (bez tłumaczy), które mogły nie mieć końca.

W sobotę słowacka młodzież w towarzystwie zaprzyjaźnionych już gimnazjalistów zwiedzała Lublin. Na trasie wspólnej wędrówki znalazły się: Zamek Lubelski z Kaplicą Świętej Trójcy i wieżą widokową (z której można było podziwiać panoramę miasta), malownicze uliczki i kamienice dawnego Koziego Grodu, reprezentacyjne Krakowskie Przedmieście i Plac Litewski. Popołudnie młodzi turyści spędzili w Muzeum Wsi Lubelskiej, zapoznając się z tradycjami ludowymi naszego regionu.

W niedzielny poranek goście ze Słowacji uczestniczyli we Mszy św. w Kościele parafialnym w Kijanych. Po nabożeństwie mieli okazję wysłuchać gawędy Księdza Proboszcza Lucjana Marcinkowskiego o historii świątyni. Następnie wyjechali do Muzeum Martyrologii na Majdanku.

W skupieniu zwiedzili teren byłego obozu koncentracyjnego i poznali dramatyczne przeżycia jego więźniów.

Po obiedzie udali się w drogę powrotną. Pożegnaniu towarzyszyły łzy i obietnice dotyczące rychłego spotkania, które doszło do skutku w następnym tygodniu, tj. w dniach 15 – 18 czerwca 2017 r.

Uczniowie Gimnazjum w Spiczynie mieli okazję doświadczyć, jak uczą się ich rówieśnicy w słowackiej szkole. Uczestniczyli w zajęciach z robotyki, w ciekawych eksperymentach na lekcjach fizyki i chemii, w warsztatach teatralnych i tanecznych. Podziwiali piękno okolicy, wspinając się na Sninsky Kameń i oglądając pasma górskie Vihorlatu oraz regionalne muzea. Na długo w pamięci uczestników wyjazdu pozostanie „Barka” we wspólnym wykonaniu, a także emocje w strefie kibica podczas oglądania transmisji meczu Polska – Słowacja.

Działania w ramach wymiany między sąsiadami dowiodły, że tego typu przedsięwzięcia są wartościowe i potrzebne w życiu lokalnego środowiska.

 


Autor: Gmina Spiczyn
Powrót