Kultura i sport

Ludzie na festynie

„Święto truskawki” – Festyn Rodzinny w Spiczynie

Niech żałuje, ten kto nie przybył na Festyn Rodzinny „Święto truskawki” do Spiczyna. Co prawda deszcz, który padał niemalże do rozpoczęcia imprezy nie sprzyjał wyjściu z domu, ale tuż po godzinie 15. niebo się przejaśniło i Pani Dorota Szczęsna – Wójt Gminy Spiczyn mogła dokonać uroczystego otwarcia i przywitać przybyłych gości.
Na boisku przy szkole podstawowej organizacje i stowarzyszenia rozstawiły namioty, gdzie przygotowane były przeróżne, smakowite potrawy. Wszystkie one zawierały w sobie truskawki. Wszak ogłoszony konkurs miał wyłonić te osoby, który przygotują najbardziej smakowite dzieła sztuki kulinarnej wykonane z zawartością truskawek.
 
 
Do konkursu zgłosiły się 24 osoby, reprezentujące różne stowarzyszenia. Były także osoby indywidualne. Kiedy odczytywano nazwy przygotowanych potraw, ślinka ciekła całej komisji konkursowej. Czego tam nie było. Poczynając od „truskawkowej chmurki”, „truskawkowego pola, poprzez tradycyjne „drożdżówki z truskawkami”, „dżem truskawkowy”, czy też „knedle z truskawkami”, aż po „babeczki z żelką truskawkową”, ciasto „dama kier”, „ptysie z kruszonką i kremem”. Dla koneserów przygotowano nawet nalewkę o nazwie „pijana truskawka”. Był to oczywiście napój bezalkoholowy.
 
Można było współczuć komisji konkursowej, nawet nie tyle z powodu trudnego wyboru, ale przede wszystkim z uwagi na fakt, że każdy z jurorów musiał spróbować choćby maleńki kęs każdej potrawy.
Przewodnicząca jury, Pani Dorota Szczęsna przedstawiła laureatów konkursu.

Pierwsze miejsce i nagrodę „najcięższego” kalibru otrzymała Pani Małgorzata Tkaczyk z Zawieprzyc Kolonii, za bułeczki drożdżowe z truskawkami (po prostu pychota). Drugie miejsce przypadło dla Pani Agnieszki Rak z Zawieprzyc, za ptysie z kruszonką, kremem z białej czekolady, truskawek i rabarbaru. Natomiast trzecie miejsce wraz z nagrodą przyznano Pani Urszuli Włosek z Jawidza, która przygotowała do konkursu sernikowe babeczki z truskawkami i oreo. Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie także otrzymały nagrody i dyplomy za wzięcie udziału w tym smakowitym konkursie.
 
Wszystkich wymienionych rarytasów można było spróbować na stoiskach kół gospodyń wiejskich, które pięknie i kolorowo prezentowały się na płycie boiska. Nie zabrakło kuchni polowej, przy której kręciło się sporo amatorów ciepłych dań. Atrakcyjnie prezentowało się stoisko Gminnego Centrum Kultury w Ziółkowie. Pod jednym z namiotów swoje prace malarskie wystawiła Pani Agnieszka Choma. Festyn przygotowany był w ten sposób, aby zaspokoić nie tylko nasze gusta smakowe, ale również przygotowano coś dla ducha. Z pewnością najwięcej atrakcji przygotowano z myślą o naszych najmłodszych. Zespół animatorów wciągnął do swoich zabaw wszystkie dzieci, które w tym dniu przybyły na „Święto truskawki”. Niesamowicie atrakcyjnie wyglądały m.in. ogromne bańki mydlane wypełnione dymem, które unosiły się nad zgromadzoną publicznością.
 
W pewnej chwili radosny festyn przerwały syreny alarmowe samochodu strażackiego, który szybko zmierzał w kierunku placu przed szkołą. Na szczęście nic groźnego się nie stało. To strażacy z jednostki OSP KSRG w Spiczynie rozpoczęli swój pokaz ratowniczy. Polegał on na wydobyciu osoby z wnętrza „zakleszczonego” samochodu. Druhowie prezentowali swoje umiejętności „na zwolnionych obrotach”, aby zgromadzeni widzowie mogli jak najwięcej zobaczyć. Co by nie powiedzieć, akcja ta robiła wrażenie, szczególnie w momencie, kiedy przystąpiono do rozbijania szyb, a następnie do przecinania elementów karoserii. Pokaz zakończyły gromkie brawa dla prezentujących akcję strażaków.
Tymczasem na scenie zagościł zespół „Per la Musica”, który przygotował utwory instrumentalne znanych motywów filmowych, muzyki rozrywkowej i klasycznej w opracowaniu na nietypowy skład - fagot/saksofon, skrzypce i fortepian. Repertuar stanowiły dzieła najsłynniejszych kompozytorów i wirtuozów sztuki wokalnej jak Celine Dion, Whitney Houston, Elton John, czy Frank Sinatra. Zespół wykonywał muzykę wyłącznie na żywo. Dzięki akustycznemu brzmieniu koncert zespołu charakteryzował niesamowity muzyczny klimat.
 
Odmienny rodzaj muzyki przygotował występujący w następnej kolejności zespół „Fires”. Rozbrzmiewające kawałki muzyki disco-polowej powodowały, iż coraz większa liczba osób przytupywała nogami w rytm perkusji.
Wreszcie, kiedy już słońce chyliło się ku zachodowi w blasku kolorowych reflektorów na scenie pojawił się zespół „4Roses”, działający w Gminnym Centrum Kultury w Ziółkowie. Zespół jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu FIRAleja Gwiazd 2021, który odbył się w Warszawie. Ich występ potwierdził, że tytuł laureata trafił w ich ręce nieprzypadkowo. Co prawda nie było już zbyt wielu widzów, jednak Ci którzy pozostali zostali wynagrodzeni nowymi autorskimi utworami zespołu i wielokrotnymi bisami. Było to piękne zakończenie naszego Festynu Rodzinnego o wdzięcznej nazwie „Święto truskawki”.
 
 
Trzeba podkreślić, że cała impreza była doskonale zorganizowana, za co ogromne słowa uznania należą się w pierwszej kolejności dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury

w Ziółkowie Panu Markowi Chudzikowi i jego pracownikom. Ponadto podziękowania należą się pracownikom Urzędu Gminy w Spiczynie, którzy przygotowali stoisko promocyjne zachęcając przybyłych do kontynuowania akcji „Szczepimy się” oraz do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Natomiast szczególne podziękowania kierujemy na ręce druhów strażaków z jednostki OSP w Zawieprzycach Kolonii, którzy nie szczędzili swoich sił podczas przygotowania terenu, rozstawiania namiotów i bardzo wielu działań, których nie sposób tu wyliczyć. Serdecznie dziękujemy, a wszystkich Państwa już dziś zapraszamy na kolejne święto, które planujemy zorganizować w przyszłym roku.
S.K.
 

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót