Kultura i sport

Ruiny

Gmina Spiczyn otrzyma blisko dwa miliony złotych

Wójt Gminy Pani Dorota Szczęsna podpisała w Urzędzie Marszałkowskim umowę, dzięki której już w bieżącym roku ruszy rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w działaniu - Dziedzictwo kulturowe i naturalne.

Aktualnie zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach ma powierzchnię 4,5 ha. i jest wpisany do Rejestru Zabytków woj. Lubelskiego. Na parku znajdują się ruiny zamku oraz barokowa kaplicę z XVII w., oraz kopiec upamiętniający parę tragicznie zmarłych kochanków zamurowanych w zamkowej wieży. Znajduje się tam także kolumna toskańska oraz ruiny oranżerii. Drzewostan składa się z 30 gatunków drzew liściastych i iglastych, którego stan zdrowotny jest ogólnie zły.

Na wstępie rozpoczną się prace przygotowawcze, które pozwolą na uporządkowanie terenu i zabezpieczenie istniejących drzew. Następnie zbudowane zostaną alejki  z nawierzchni mineralnych o łącznej długości 1,2 km oraz zbudowane zostanie dojście  z parkingu do bramy głównej. Zagospodarowane zostaną miejsca ogrodowe, gdzie pojawią się tam ławeczki, huśtawki, trejaże, a także stojaki na rowery. Dla odwiedzających przygotowane zostaną dwie tablice informacyjne. Cały teren parku zostanie oświetlony  i objęty monitoringiem.

Pani Wójt Dorota Szczęsna nie kryje zadowolenia, gdyż kwota 1 994 056,06 zł., (taka jest dokładna wartość projektu,) to wielce znacząca ilość środków, przy czym samo dofinansowanie wynosi 1 666 754,35 zł. Trudno byłoby bez takiego wsparcia nawet marzyć o rewitalizacji tego pięknego miejsca.

 


Autor: Gmina Spiczyn
Powrót