Aktualności

Część plakatu - Stulecie kryminału

Niepodległa na stulecie Policji wspiera Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach

Szanowni Państwo, 15 kwietnia br. miał premierę wyjątkowy zbiór opowiadań "Stulecie kryminału". Zysk ze sprzedaży publikacji trafi do Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
Krwistoczerwona okładka (w załaćzeniu) skrywa 18 opowiadań. 14 z nich to nagrodzone i wyróżnione w ubiegłorocznym konkursie zorganizowanym przez Biura Programu "Niepodległa" i Komendę Głowną Policji „Stulecie polskiego kryminału”, a 4 kolejne to teksty jurorów, uznanych autorów kryminałów: Roberta Małeckiego, Ryszarda Ćwirleja, Wojciecha Chmielarza i Anny Bińkowskiej. Mistrzowskie kryminalne opowieści o zbrodni i sprawiedliwości to historie policyjne, które rozważają jak wyglądał zawód policjanta 100 lat temu, jak wygląda teraz, a jak będzie za 100 lat.
 
Konkurs „Stulecie polskiego kryminału” wystartował w lutym 2019 z okazji wyjątkowego stulecia – w lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka. Oprócz organizatorów, Biura Programu „Niepodległa” i Komendy Głównej Policji, w konkurs zaangażowały się: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, wydawnictwo Czwarta Strona, Szkoła Policji w Pile, Maszyna do Pisania, Poznański Festiwal Kryminału GRANDA, portal Kryminalna Piła, Portal Kryminalny oraz portal Czytam, bo lubię.
 
W ramach konkursowego wyzwania uczestnicy zmierzyli się z trzema kategoriami, udzielając w swoich kreacjach odpowiedzi na pytania: jak wyglądała praca policji sto lat temu, z jakimi wyzwaniami funkcjonariusze policji mierzą się dziś lub jak może wyglądać tropienie przestępców za kolejnych sto lat. Spośród blisko 400 prac jury wybrało 12 najlepszych prac – miejsca 1, 2, 3 i wyróżnienia w każdej kategorii. Do tego grona dołączyły jeszcze 2 opowiadania, które otrzymały wyróżnienia od partnera konkursu, Maszyny do Pisania, oraz wyróżnienie od dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej gali we wrześniu 2019. Teraz te zabójczo dobre opowiadania trafiły w ręce czytelników.
 
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona i jest dostępna w księgarniach zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zachęcamy do kupna publikacji i wsparcia Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
 
Biuro Programu "Niepodległa"
 
Plakat - Stulecie kryminału

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót