Aktualności

Konkurs Aviva - "Wiem czym oddycham"

Konkurs Aviva - "Wiem czym oddycham"

Jest akcja, ale tym razem to my potrzebujemy Waszej pomocy! Jednak korzyść z tego będzie dla nas wszystkich. O co chodzi? Zgłosiliśmy lokalizację OSP Spiczyn w konkursie Aviva - "Wiem czym oddycham". Do wygrania jest czujnik informujący o jakości powietrza w okolicy. O tym kto otrzyma takie urządzenie zadecyduje wynik głosowania.

I tu właśnie liczymy na Was! Prosimy wszystkich o oddawanie głosów na naszą lokalizację bezpośrednio pod linkiem

https://wiemczymoddycham.pl/zglos-lo…/78-spiczyn-spiczyn-10/

W razie jakichkolwiek problemów zamieszczamy krótki film instruktażowy, w którym nasz kolega tłumaczy jak oddać głos krok po kroku.

W ostatnim czasie dużo słyszy się o złej jakości powietrza w miastach. Sprawdźmy więc jak to wygląda w naszej gminie.
Zważając na lokalizację w pobliżu szkoły i przedszkola będziemy mogli sprawdzić czy dzieci spokojnie mogą wyjść na dwór.

Odczyt czujnika działa w trybie online w czasie rzeczywistym, czyli widzimy stan jaki jest obecnie. Dzięki niemu będzie można śledzić przede wszystkim dane z 24 godzin o zanieczyszczeniu powietrza (3 podstawowe rodzaje zanieczyszczeń o których powiemy sobie za chwilę), a także ciśnienie atmosferyczne, wilgotność i temperaturę. Podejrzeć będzie można dane z 24 godzin, a więc możemy chociażby sprawdzić czy w nocy wystąpił przymrozek.

Czujnik zbiera dane o zanieczyszczeniach trzech wielkości:
PM 10 czyli cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 10 mikrometrów, określanych jako "pył zgrubny", składający się z materiałów stosowanych w drogownictwie, przemyśle, a także cząstek powstałych w wyniku spalania. W zależności od ich wielkości cząstki pozostają w płucach.

PM 2,5 czyli cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 2,5 mikrometra. Zawierają wtórne aerozole i cząstki spalania. Drobne cząstki mogą docierać do pęcherzyków płucnych.

PM 1 czyli ultradrobne cząstki o średnicy aerodynamicznej poniżej 0,1 mikrometra. Jest to najbardziej niszczący wariant drobnych cząstek, ponieważ przenikają one przez płuca rozprzestrzeniając się dalej do narządów.

Bez Was nic nie wygramy, a więc wszyscy klikamy w link i do roboty! Zależy nam aby dotrzeć do jak największej liczby osób, więc zachęcamy do lajkowania, komentowania i udostępnianiania.

Link do filmu: https://www.facebook.com/ospspiczyn/videos/133109770905385/


Autor: Gmina Spiczyn
Powrót