Aktualności

Co w polskiej duszy gra?

Co w polskiej duszy gra?

Od początku roku towarzyszyło nam pytanie: „W jaki sposób uczcić 100-lecie niepodległości Polski?”
Pomysły pojawiały się rozmaite. Niektóre negowano już w początkowej fazie, bo nie da się ich w warunkach szkolnych zrealizować. Wreszcie stwierdziliśmy: ”Tak. To jest to!” MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MUZYCZNY!
 
Twórczynią koncepcji stała się p. Małgorzata Zuń, która zaproponowała hasło, tematykę i czuwała nad realizacją wszystkich etapów konkursu przez 3 miesiące. Do takiej formy świętowania jubileuszu Polski entuzjastycznie odnieśli się Państwo Dyrektorzy ze szkół na terenie Gminy Spiczyn. Patronatem objęła tę uroczystość Pani Wójt - Dorota Szczęsna. Nauczyciele muzyki w okolicznych szkołach: Paulina Mazurek i Rafał Gądek, a także Małgorzata Zuń przez kilka tygodni pracowali nad repertuarem muzycznym z dziećmi i młodzieżą gimnazjalną. Wszyscy słuchali, śpiewali, grali i uczyli się rozpoznawania patriotycznych pieśni i piosenek. W przygotowaniach do finału wziął udział Dyrektor CK w Ziółkowie p. Marek Chudzik, czuwając nad stroną akustyczną imprezy.
 
17 maja 2018 r. sala gimnastyczna w Spiczynie zaludniła się wyjątkowo. Do konkursu przystąpiło 11 trzyosobowych drużyn reprezentujących swoje klasy i szkoły. Przejęci uczestnicy zasiedli w centralnej części sali. Mogli tutaj liczyć na swoją wiedzę i doping sympatycznej publiczności, wśród której znaleźli się nauczyciele i uczniowie w różnym wieku. Przecież muzyka nie zna granic!
   
Rywalizacja konkursowa była bardzo wyrównana, a uczestnicy przygotowani do odpowiedzi perfekcyjnie. Od czasu do czasu wyznaczone osoby prezentowały daną piosenkę. Niejeden raz widzowie przecierali oczy ze zdumienia, słuchając wspaniałych głosów i umiejętności wokalnych. Bywało, że publiczność śpiewała utwory z wykonawcą, wykazując się znajomością tekstu do ostatniego wersu!
 
Międzyszkolny Konkurs Muzyczny rozpoczął się od wspólnego odśpiewania „Hymnu narodowego”, bo trudno wyobrazić sobie inny początek. Zakończył się zbiorowym wykonaniem „Roty”. Przy akompaniamencie „na żywo” p. Pauliny Mazurek. W wielu momentach uroczystości na twarzach uczestników pojawiały się różne emocje: skupienie, wzruszenie, duma, podziw, radość.
   
Emocje sięgały zenitu podczas dogrywki o miejsce II. Niektórym towarzyszyły do końca dnia. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco: I miejsce – klasa IIc gimnazjum, II – klasa IIIc gimnazjum, III – klasa IIa gimnazjum.
   
Czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na świętowanie jubileuszu 100-lecia niepodległości naszego kraju? Muzyka towarzyszyła wielu pokoleniom naszych przodków w chwilach triumfów, niewoli i cierpienia. Pozwoliła uchronić najszlachetniejsze wartości. Uczyła patriotyzmu i piękna. Przez wieki ukazywała tęsknotę za wolnością i upamiętniała wielkie wydarzenia. Dzięki muzyce zachowaliśmy naszą tożsamość narodową...
                           
                                    Antonina Gajos

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót