Aktualności

Barokowa kaplica św. Antoniego Padewskiego

Barokowa kaplica św. Antoniego Padewskiego

Kaplica pod wezwaniem świętego Antoniego Padewskiego jest częścią zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach, a te z kolei są mocno wpisane w historię Polski i rodu Miączyńskich. Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń zatrzymał się właśnie w Zawieprzycach, u swojego wiernego druha Atanazego Miączyńskiego.

Kaplica stoi od 300 lat na wzgórzu zamkowym. Murowana, wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XVII wieku przez Atanazego Miączyńskiego, według planów Tylmana z Gameren.

Polichromie zostały wykonane w latach 1723-1748 z fundacji syna Atanazego, Piotra Miączyńskiego. Przedstawiają sceny z życia ziemskiego i Sąd Ostateczny. Polichromia kopuły w Zawieprzycach wzorowana jest na fresku z kopuły kaplicy Tyszkiewiczów kościoła dominikanów w Lublinie. Na tamburze artysta uwiecznił sceny z życia św. Antoniego Padewskiego, na ścianach motywy roślinno-kwiatowe oraz herby Suchekomnaty Miączyńskich i Krzywda Rzewuskich.

Ten barkowy zabytek niszczał od wielu dekad. Przepiękne polichromie pod kopułą i na ścianach zalewane były przez opady deszczu. Całość obiektu popadała w ruinę.

Gmina Spiczyn ponosząc wiele starań pozyskała pieniądze na remont z Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Po rozpoczęciu prac okazało się jednak, że wymiany wymaga nie tylko pokrycie, ale i zabytkowa więźba dachowa. Tak więc zakres prac zdecydowanie się zwiększył.

W ramach prac konserwatorskich kaplica otrzymała nowy dach. Usunięto uszkodzone i popękane tynki, a na ich miejsce położono nowe. Ze szczególna pieczołowitością przeprowadzono renowację detali architektonicznych. Wymienione zostały opaski odwadniające oraz położono nową instalację elektryczną. Cała elewacja utrzymana w odcieniach beżu powoduje, że budynek kaplicy zdecydowanie wyróżnia się na tle zawieprzyckiego parku.

Jesienią 2019 roku Gustaw Bołdok, student Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP Warszawa, przeprowadził renowację części bezcennych polichromii. Była to jego praca dyplomowa pod kierownictwem prof. Andrzeja Mazura.

Teraz już kaplica jest dostępna dla zwiedzających, a w niedziele odprawiane są msze święte dla mieszkańców.

 

 

Autor: Gmina Spiczyn
Powrót